sobota, 14 listopada 2009

Zachowania i działania społeczne

Zbiór ludzi istnieje w przestrzeni społecznej, motorem przemian jest aktywność ludzi. Podejmują wobec siebie różne działania. Wszystko co się dzieje jest przejawem lub efektem działań ludzi.

Przejaw- gest,efekt. Odpowiedzenie na np.gest zachodzi wówczas, gdy odpowiada się na przywitanie kogoś.

Zachowanie – wykonuje się ruch, ruch ciała, gesty, doświadczenia ludzi.

Behawioryzm – wgł. niego jedynym obiektywnym przedmiotem badań psychologicznych jest zachowanie się człowieka. Zachowanie się podstawowym elementem działań ludzkich.

Zachowujemy się w sposób instrumentalny.

Gratyfikacja – nagroda. Zchowanie gratyfikujące przynoszące nagrodę.

By zrozumieć zachwoanie trzeba je zinterpretować.

cechy, które biorą udział w interpretowaniu zachowania :

- uwaga

- pamięć

- interpretacja

Pamięć fałszuje rzeczywistość. Jest odtwórcza. Twórcza czyli stwarza fakty, których nie było. Nie jest wierna.

Interpretacja – zastanawianie się kto coś miał na myśli.

Zachowania rządzą się pewnymi prawidłowościami. Jeśli jakaś jest negatywna robimy ją rzadziej. Jeśli sytuacja jest trudna i tej nagrody nie ma to jednostka unika tych działań. Im większą wartość ma nagroda tym częściej to robimy lecz gdy tak się dzieje cały czas tym nagroda traci na wartości dla nas. Niespodziewana nagroda lub gdy unikniemy kary , której się spodziewamy to wówczas reagujemy sympatycznie wobec innych ludzi.

Działania daje:

-człowiek

-dobra wola

- ludzka aktywność

U podstaw działań ludzi są pewne motywy. Zachowanie intencjonalne (intencja – zamiar). Ukierunkowywane ku czemuś lub komuś.

Zachowanie ludzi przejawia się w formie fizycznej, coś one znaczą, niosą sens. Niektóre zachowania są wyrazem decyzji świadomych, a niektóre wynikają spod świadomości.

Rozumienie pośrednie – metoda patrzenia na świat ludzi i jego zachowań. Socjologowie usuwają płytsze uzasadnienia i próbują dotrzeć do głębszych motywów.

Persona – z łac. człowiek, maska, którą sobie człowiek nakłada na twarz, gdy gra rolę.

Myśliciel oświecenia Wolter – przewędrował z jednej grupy społecznej do drugiej. Od włóczęgi na dwór. Mógł on dzięki temu zaobserwować jak ludzie są dwulicowi i jak świetnie umieją grać swoje role.

Proces komunikowania się -z łac. communio czyli łączenie, jednoczenie. Komunikują się by porozmawiać. Nośnikiem komunikacji jest język, przekaz językowy.

Czynności społeczne : zachowanie, które dokonuję się gdy adresujemy je do innych ludzi. Są wychowawcze, edukacyjne, pouczenia, prośby, zabawa, stawianie pytań, rozkazy, udzielanie pomocy. W tym samym miejscu, na odległość- mogą się dokonywać. Może być skierowane do anonimowych adresatów.

Działania społeczne – zachowania, w których się uwzględnia potencjalne lub aktualne reakcje innych ludzi i wgł. tego kształtuje się przebieg własnych działań.

Zachowania dzielą się na grupy :

  • - racjonalne – z łac. ratio – rozum. To zachowania, które podlegają kalkulacji. Rachunek zysków i strat. Człowiek realizuje się w sposób ekonomiczny.
  • * racjonalność autoteliczna –stawianie sobie wysokich zadań np. bohaterowie, którzy oddają swoje życie w imię idei.
  • -utylitarystyczne, utylitarne – z łac. utilitas – korzyść, pożytek.


Dyfuzjonizm – przez czas i przestrzeń wędrują różne pomysły.

Kultury zimne np. anglosaskie

Kultury gorące np. arabowie

Empatia – współmyślenie, współprzeżywanie i wszystko na współ…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz