czwartek, 12 listopada 2009

Wpływ nieświadomości na świadomość

1/3 – treści świadome
2/3- treści nieświadome

Nieświadomość w naszym życiu:
  • sny, marzenia senne
  • zaburzenia natury psychologicznej lub psychosomatycznej
  • przejęzyczenia
  • mechanizmy obronne- pobudzają nas w pewnych sytuacjach do specyficznych zachowań
Bronią nas przed:
Wstydem, lękiem, poczucie winy, popsuciem mnienania we własnych oczach i oczach innych ludzi.
*Mechanizmy automatyczne- poza naszą świadomością.
*Mechanizm obronny represji- tłumienia, wyparcia. Działa poza naszą świadomością, jest to sposób zapomnienia czyli wyparcia ze świadomości do nieświadomości doświadczeń, które są dla świadomości przykre , o których człowiek chciałby zapomnieć. Jest to pewny sposób unikania bólu. Ucieczka przed niepożądanymi pragnieniami, emocjami.
- sublimacje- zaspokojenie potrzeb seksualnych w nie seksualnej postaci, np. malowanie aktów, a nie społecznie aprobowane – podglądanie innych można to zrobić w sposób aprobowany – ginekolog, potrzeba agresywności w sposób aprobowany–boks.
- identyfikacja- człowiek zachowuje się jak by był kimś innym. Jedni przejmują za swoje nie zdając sobie sprawy sposoby zachowania innych ludzi, które są im cenne.
* identyfikowanie się z cechami innych osób, które samemu się nie posiada, np. przejmowanie sposobu chodzenia, mówienia, ubierania się, manieryzmu- mówienie przez nos, zniekształcenie pewnych słów.
* identyfikacja z osobą znaczącą. Identyfikujemy się z obiektem utraconym, np. u dzieci, które zostały odrzucone przez rodziców, ze zmarłym partnerem czy rodzicem.
- kompensacja- człowiek pragnie wyrównać deficyty i braki jakie posiada lub wydaje mu się, że posiada w jakiejś innej formie własnej aktywności np. wyglądu, pozycji społecznej.
Ma podłoże w poczuciu niższości.
- idealizacja – człowiek przecenia i emocjonalnie wyolbrzymia znaczenie jakiegoś obiektu czy osoby.
* funkcja blokowania doświadczeń do świadomości wypartych uczuć wrogości, np. przesadne idealizowanie ojca przez syna
*0brona przeciw pomniejszaniu siebie – przeciw urażeniu miłości własnej np. młody mąż, który poślubił lafiryndę idealizuje ją by nie myśleć o niej źle.
* funkcja karania siebie- człowiek może wyidealizować obraz własnej osoby (nie jest super jak by chciał by być).
- intelektualizacja- rozumowe analizowanie uczuć, pragnień i zachowań własnych lub cudzych, które budzą lęk i obniżają dobre mniemanie o sobie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz